یادداشت ها

یاداشت های اجتماعی - حرفه ای دکتر حمید پورشریفی

مدیر سایت
/ دسته بندی ها: یادداشت

سازمان نظام ‌روان‌شناسی و مشاوره و سازمان بهزیستی کشور، در چالش با هم یا در کنار هم؟

دکتر حمید پورشریفی، 31 اردیبهشت‌ماه 1398

سازمان نظام ‌روان‌شناسی و مشاوره و سازمان بهزیستی کشور، در چالش با هم یا در کنار هم؟

✍️ دکتر حمید پورشریفی، 31 اردیبهشت‌ماه 1398

https://t.me/DrPoursharifi

 

💠 سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، به عنوان یک سازمان حرفه‌ای با رسالت‌هایی نظیر «حمایت از حقوق مراجعان به روان‌شناسان و مشاوران و حمایت از حقوق صنفی روان‌شناسان و مشاوران» و سازمان بهزیستی  کشور به عنوان یک نهاد دولتی با رسالت‌هایی نظیر «پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، ساماندهی و توانمندسازی طیف آسیب‌پذیر جامعه» از حوزه‌های عمل مشترک زیادی برخوردارند. با وجود این، چالش‌هایی بین این دو سازمان وجود دارد. رفع سریع این چالش‌ها و همراهی این دو سازمان برای تحقق اهداف مشترک‌شان بسیار راهگشا است.

🔸 تبصره 3 ماده 4 قانون تشکیل سازمان نظام‌ روان‌شناسی و مشاوره اعلام داشته است: «براي اشتغال در حرفه‌هاي روان‌شناسي و مشاوره اخذ پروانه از سازمان و عضويت در آن الزامي است ...». به نظر می‌رسد در خصوص این ماده قانونی چالشی وجود ندارد یا نمی‌تواند باشد و اتفاق نظر بر این است هر فردی که قصد اشتغال به خدمات روان‌شناسی و مشاوره دارد لازم است از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره پروانه داشته باشد. با امید به ارتقای عملکرد کمیسیون‌های تخصصی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، تسریع و تسهیل اجرای این امر مصوبه قانونی، مورد حمایت همه روان‌شناسان و مشاورانی است که برای آنها حقوق مراجعان در اولویت است.

🔸 می‎‌توان گفت مناقشه اصلی در بحث صدور مجوز مراکز مشاوره هست؛ هم سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و هم سازمان بهزیستی به آن ورود کرده است و هر کدام از این سازمان‌ها در دفاع از مجاز بودن یا متولی بودن برای صدور مجوز مراکز، دلایل حقوقی خودشان را مطرح می‌کنند.

🔸 جدا از چالش‌های حقوقی در خصوص صدور مجوز مراکز، یک واقعیت وجود دارد و آن اینکه تجمیع «ظرفیت تخصصی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره» و «ظرفیت حاکمیتی سازمان بهزیستی» فرصت‌های بی‌نظیری را برای افرادی فراهم می‌کند که نیازمند خدمات تخصصی روان‌شناسان و مشاوران هستند.

💠 بر این اساس بهتر است در کنار صدور پروانه اشتغال توسط سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، تفاهم‌هایی حاصل شود و مجوز مراکز مشاوره به صورت مشترک توسط سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و سازمان بهزیستی کشور صادر شود، تا هم بر صحت تخصصی مجوزهای صادر شده توسط سازمان بهزیستی افزوده شود و هم نقیصه‌های نظارتی که در سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به دلیل کمبود منابع سازمانی وجود دارد بر طرف شود با این امید که اتفاقات خوبی برای مراجعان رقم بخورد و انرژی روان‌شناسان و مشاوران صرف چالش‌های موجود نشود.  

@DrPoursharifi

 

مطلب قبلی کمک‌های مردمی در بحران: نگاهی روان‌شناختی به کاستی‌ها و راهکارها
مطلب بعدی آنچه دکتر نجفی ناخواسته به ما آموخت! : درس‌هایی پیشگیرانه‌ از حادثه‌ای‌‌ بهت‌آور
چاپ
116 به این مطلب امتیاز دهید:
3/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
sỉ sập sàn,sisapsan,si sap san,bo si dam vay,bỏ sỉ đầm váy,bỏ sỉ,chuyen si dam vay,chuyên sỉ đầm váyđầm váy thiết kếsỉ sập sàn,sisapsan,si sap san,bo si dam vay,bỏ sỉ đầm váy,bỏ sỉ,chuyen si dam vay,chuyên sỉ đầm váyđầm váy thiết kế