یاداشت های اجتماعی - حرفه ای دکتر حمید پورشریفی

مدیر سایت
/ دسته بندی ها: یادداشت

مواظب سرمایه‌های حرفه باشیم.

یادداشتی در تکریم و صیانت از شخصیت حرفه‌ای ارزشمند دکتر پوراعتماد

مواظب سرمایه‌های حرفه باشیم.

یادداشتی در تکریم و صیانت از شخصیت حرفه‌ای ارزشمند دکتر پوراعتماد

 

💠 بازداشت دکتر اللهیاری همه اعضای حرفه را به درجاتی متاسف کرد و با اینکه علت بازداشت ایشان مورد مالی شخصی بوده، ولی این خبر به دلیل مطرح شدن وی به عنوان رئیس سازمان، مثل گلوله برفی توسعه یافت و در زمان  خیلی کمی اکثر رسانه‌های داخلی و حتی برخی از رسانه‌های خارجی را در بر گرفت.

🔸 به نظر می رسد فردی که ناخواسته مسئول انتشار خبر در این سطح بوده است خود آقای دکتر اللهیاری بودند؛ چرا که ایشان و البته تک تک اعضای محترم شورای مرکزی به خوبی می‌دانستند و پیش‌بینی می‌کردند که به زودی چنین اتفاقی رخ خواهد داد. چند ماهی بود که حکم جلب ایشان در دست وکیل شاکی بود و این وکیل چند بار به همراه مامور به سازمان مراجعه کرده و اتاق به اتاق دنبال دکتر اللهیاری گشته بود.

🔸 در چنین شرایطی از آقای دکتر اللهیاری که نقش ارزنده‌‌ای در پدیدآیی سازمان نظام داشتند انتظار می رفت که با همان درایت سال‌های قبل، حساسیت مساله را درک می‌کردند، مسئولانه از سمت ریاست کناره‌گیری می‌کردند و اگر چنین می‌شد هرگونه بازدداشت یک فرد غیررئیس، آنهم به دلیل یک حکم شخصی نمی‌توانست چنین ابعاد رسانه‌ای به خود بگیرد؛  و بدین‌ترتیب نه خودشان این قدر آسیب می‌دیدند و نه حرفه با ترکش‌های رخداد مواجه می‌شد. ولی اتفاقیست که افتاده و چنین امری ممکن است برای هرکدام از ما پیش بیاید و امیدواریم که وضعیت پیش آمده برای آقای دکتر اللهیاری هرچه زودتر ختم به خیر شود.

🔸 امید است اعضای محترم شورای مرکزی، که با وجود اطلاع کافی پیشگیری‌های لازم را نداشته‌اند، مسئولیت ترکش‌های وارد شده به حرفه را بپذیرند و در گام حداقلی، مسئولان اجرایی را از  واکنش‌های ناپخته برحذر دارند که اطلاعیه یکی از معاونین سازمان که البته روانشناس نیستند از آن نوع است؛ اطلاعیه‌ای که در آن تخریب یکی از شخصیت‌های ارجمند حرفه (آقای دکتر پوراعتماد)  صرفا به دلیل مصاحبه‌ای که داشته‌اند شروع شده و توسط چند عضو کم تجربه در حرفه،  ادامه یافته است و این در حالی است که مصاحبه‌کنندگان متعددی در این خصوص به صراحت صحبت کرده‌اند که از آن جمله، مصاحبه پلیس آگاهی تهران بود که در رسانه‌هایی از جمله خبر فوری تاکنون قریب 250 هزار نفر رویت شده است. 

 

💠 و اما دکتر پوراعتماد (استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی)

🔸 من ایشان را از دور می‌شناختم وی را فردی جدی می‌یافتم ، در عرصه‌هایی اختلاف نظرهایی با ایشان داشتم  و تردید داشتم که روزی بتوانم با وی رابطه گرم و صمیمی داشته باشم و خوشحالم که توفیق چنین رابطه‌ای در نهضت حرفه‌ای احیای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره حاصل شد.  

🔸 دکتر حمیدرضا پوراعتماد در این ایام اخیر، مسئولانه برای احیای سازمان وقت گذاشته‌اند و در حالی که شورای مرکزی نتوانسته است نقش خود را به خوبی ایفا نماید ایشان برای صیانت از حقوق روانشناسان و مشاوران، در ایجاد هماهنگی بین انجمن‌های علمی روانشناسی و مشاوره نقش بسیار اساسی و سودمندی داشته‌اند.

🔸 برخلاف ادعاهایی که شده، آقای دکتر پوراعتماد به هیچ وجه در مصاحبه شان اعلام نکرده‌اند که این بازداشت به دلایل سازمانی بوده است و بدرستی از تاثیرات موضوع بر سازمان و حرفه صحبت کرده‌اند.

🔸 دکتر پوراعتماد، که برخی ایشان را در کسوت استادی دانشگاه شهید بهشتی و مسئولیت‌هایشان در آن دانشگاه می‌شناسند، رزومه‌ی علمی و اجرایی قوی داشته و تنها در سازمان نظام با نقش‌های متعدد از جمله بازرس اولین دوره، پیشنهاد دهنده تاسیس مراکز تخصصی مشاوره در سازمان (به عنوان مثال در حیطه اتیسم)، و تاسیس کننده کمیسیون علوم شناختی نقش‌آفرینی‌های ارزنده‌ای داشته‌اند. 

🔸 ایشان دقیقا ویژگی را دارا هستند که من سالهاست برای آن جنگیده‌ام و خواهم جنگید و آن همانا روحیه مبارزه با رانت هست. اطمینان کافی دارم حتی الان که در تعریف‌شان قلم می‌زنم اگر از ایشان درخواستی غیرمنطقی برای یکی از دانشجویانم داشته باشم حتما و با صراحت آن را رد خواهند کرد. در عین حال ایشان منافع حرفه را بر منافع فردی ترجیح داده و فردی بی‌نیاز از پست و مقام هستند.

🔸 از اعضای محترم حرفه، به ویژه دانشجویان عزیز درخواست دارم که در صیانت از سرمایه‌های حرفه فعال بوده و با هرگونه اقدام ناپخته در تخریب شخصیت‌های حرفه همراهی نکرده و در صیانت از سرمایه‌های حرفه کوشا باشند وگرنه همان داستان «یکی بر شاخه و بن می‌برید» شامل حال خواهد بود.

 

دکتر حمید پورشریفی

دانشیار روان‌شناسی سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

23 مهرماه 1397

@DrPoursharifi

مطلب قبلی اگرچه حرفه‌ روان‌شناسی و مشاوره محبوب است و آبروی آن وابسته به افراد نیست.
مطلب بعدی شورای محترم مرکزی، لطفا از "دوستی‌های خاله خرسه" با دکتر اللهیاری پیشگیری کنید و هرچه سریع‌تر به حال حرفه و سازمان بپردازید.
چاپ
385 به این مطلب امتیاز دهید:
5/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x