یاداشت های اجتماعی - حرفه ای دکتر حمید پورشریفی

مدیر سایت
/ دسته بندی ها: یادداشت

نهم اردیبهشت، روز ملی روان‌شناس و مشاور را گرامی‌ بداریم و از تکرار اشتباه خودداری کنیم.

✍️ دکتر حمید پورشریفی، 4 اردیبهشت 1398

نهم اردیبهشت، روز ملی روان‌شناس و مشاور را گرامی‌ بداریم و از تکرار اشتباه خودداری کنیم.

✍️ دکتر حمید پورشریفی، 4 اردیبهشت 1398

https://t.me/DrPoursharifi

 

💠 ضرورت هویت بخشیدن به روان‌شناسان در ارایه خدمات حرفه‌ای، انجمن روان‌شناسی ایران را در نیمه دوم دهه هفتاد بر آن داشت که پیش‌نویس طرح «تشکیل سازمان نظام روان‌شناسی» را تهیه نماید. این طرح در سایه پیگیری‌های مجدانه افراد حقیقی و حقوقی زیادی و البته بعد از تغییراتی، در نهم اردیبهشت‌ماه 1382 با عنوان «قانون تشکیل سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره» در مجلس شورای اسلامی تصویب و نقطه عطفی در استقلال روان‌شناسان و مشاوران کشور شد.

🔸 بر این اساس، شورای مرکزی سازمان نظام‌ روان‌شناسی و مشاوره، روز نهم اردیبهشت را به عنوان روز ملی روان‌شناس و مشاور تصویب نمود و چند سال است که این روز در سراسر کشور توسط روان‌شناسان و مشاوران کشور گرامی داشته می‌شود.

🔸 متاسفانه طی سال‌های گذشته، در برخی پوسترها، سخنرانی‌ها و پیام‌های تبریک، روز نهم اردیبهشت به عنوان روز جهانی روان‌شناس و مشاور ذکر شده است در حالی که گویا، روز جهانی ثابتی تحت روان‌شناس و مشاور و یا روان‌شناسی و مشاوره وجود ندارد. چه چیزی موجب اشتباه در این حد شده است که حتی امسال نیز در پوستری از عبارت هفته جهانی روان‌شناس و مشاور صحبت شده است؟

🔸 تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد، تنها روز جهانی در این خصوص، روزی تحت عنوان «روز روان‌شناسی در سازمان ملل متحد» است که روز ثابت سالانه‌ای نیست و مراسم روز روان‌شناسی هر سال، ماه آوریل، مقارن با فروردین یا اردیبهشت‌ماه در روزهای متغیری در سازمان ملل برگزار می‌شود.

https://www.unpsychologyday.com/

🔸در سال‌های گذشته، «روز روان‌شناسی در سازمان ملل متحد» در تاریخ‌های زیر برگزار شده است:

28 آوریل سال 2016 مقارن با 9 اردیبهشت سال 1395

20 آوریل سال 2017 مقارن با 31 فروردین سال 1396

12 آوریل سال 2018 مقارن با 23 فروردین سال 1397

25 آوریل سال 2019 مقارن با 5 اردیبهشت سال 1398

 

🔸 به نظر می‌رسد تقارن تصادفی روز روان‌شناس و مشاور در سال 1395 با «روز روان‌شناسی در سازمان ملل متحد» در سال 2016 مبنای این سوء تفاهم بوده است. اشتباهی که در سال‌های بعدی با وجود تغییر روز سازمان ملل همچنان ادامه یافته است.

🔸 از روان‌شناسان و مشاوران که خود بانیان سواد رسانه‌ای هستند انتظار می‌رود برای نهم اردیبهشت از عبارت روز جهانی روان‌شناس یا روز جهانی روان‌شناسی استفاده نکنند.  

💠  هم‌رشته‌ای‌ها و هم‌حرفه‌ای‌های عزیز، روان‌شناسان و مشاوران ارجمند کشور عزیزمان، پیشاپیش روزتان مبارک.

@DrPoursharifi

 

 

مطلب قبلی درج اسامی دارندگان پروانه از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره: اقدامی ارزنده
مطلب بعدی کمک‌های مردمی در بحران: نگاهی روان‌شناختی به کاستی‌ها و راهکارها
چاپ
564 به این مطلب امتیاز دهید:
3/0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x